top of page

IMPALA představila 10 bodů pro vylepšení streamingu ve prospěch umělců


IMPALA, Evropská asociace nezávislých hudebních společností v Evropě, zveřejnila ve svém prohlášení z 23. března 2021 desetibodový plán pro reformaci streamovacích služeb ve prospěch umělců a vydavatelů. Ačkoliv digitální streamovací platformy považuje za své partnery, je jejím cílem zajistit a nastavit pro všechny tvůrce a jejich fanoušky spravedlivé a odpovídající prostředí. Jedním z hlavních témat jsou nové možné koncepty pro alokaci příjmů ze streamingu podle délky skladeb či aktivity fanoušků (více v bodě 3).

10 bodů IMPALA pro vylepšení streamingu:


1. Efektivní ukončení tzv. Safe Harbours (limitace odpovědnosti některých digitálních služeb za nelicencovaný obsah sdílený uživateli). Všechny země by měly chránit své kreativní umělce. Dle IMPALA je čas zrušit privilegia některých Safe Harbours a zajistit, aby v této oblasti nadále nevznikaly žádné nové legislativní mezery.

2. Nastavení spravedlivé a odpovídající odměny z digitálních příjmů mezi umělci a labely. Zejména některé starší dohody umělců s labely mohou být pro umělce nevýhodné a neodpovídající současným tržním podmínkám.


3. Reformace alokace příjmů ze streamování. Streamovací služby by mohly zavést některé z uvedených konceptů:


a) Nové koncepty adresování odměn za přehrání:

I. Pro Rata Temporis Model (podle doby trvání) - vypořádání se s nerovnováhou odměn pro hudební díla s delší minutáží, například tak, že bude určitá základní odměna pro prvních 30 sekund až 5 minut skladby, a další bonusová odměna za každých dalších 5min (až do 15m:30s).

II. Active Engagement Model (aktivní zapojení fanoušků) - vyšší odměna za skladby, které si posluchači našli sami podle jména umělce, skladby nebo alba, nebo které si uložili, označil jako „oblíbené“, či využili funkce jako Pre-save (předběžné uložení alba) nebo Follow (sledování či odběr interpreta).

III. Artist Growth Model (podpora nových umělců) - koncept, který by podporoval rozvoj nových talentů a žánrových umělců vyšší odměnou za přehrání skladby v porovnání s odměnou za přehrání skladby u největších hitů.

IV. User Choice Model (dle volby uživatele) - zavedení nových funkcí, které umožní navyšování příjmů ze streamingu díky přímému kontaktu s fanoušky, např. nabídnutím přístupu k dalším skladbám, lepšímu zvuku či exkluzivnímu obsahu.


b) Odstranění jakýchkoliv bariér pro to, aby skladba začala generovat příjmy ze streamování.


4. Odmítnutí snižování odměn pro umělce, výměnou za četnější přehrávání, lepší pozici v playlistech nebo privilegované zacházení v algoritmech či jiných funkcích, které naplňují prvky PAYOLY.


5. Ustavení nových mechanismů pro zvyšování příjmů ze streamingu na trzích, kde služby obecně selhávají při přechodu uživatelů na placené předplatné.


6. Zajištění větší ostražitosti streamovacích služeb při detekci nezákonné činnosti, která snižuje příjmy umělců, včetně manipulace se streamováním, blokování reklam a kopírování streamů (stream-ripping).


7. Zavedení vyhledávání skladeb také podle labelů / umělců/ producentů / skladatelů / hudebníků / autorů / publisherů.


8. Posílení lokálních repertoárů skrze lepší profilování skladeb v playlistech, označování skladeb pod názvy ve více než jednom jazyce nebo prostřednictvím zavedení konkrétních a účelově vymezených mechanismů pro investice do nových a lokálních vydavatelů.


9. Spolupráce streamovacích služeb s vydavatelstvími napříč všemi trhy (např. prostřednictvím Merlin) která zajistí, že vývoj redakčních algoritmů nebude mít negativní dopad na diverzitu, lokální repertoár a příležitosti pro objevování umělců.


10. Spolupráce s vydavatelským sektorem za účelem snížení uhlíkové stopy digitální hudby.


Nezávislá hudební komunita stojí na straně umělců, připravena pomoci vytvářet lepší modely pro tvůrce, uživatele, ale i samotné služby či životní prostředí, a učinit tak streaming ve všech ohledech ještě lepší!

Comentarios


bottom of page